Wyświetlanie wszystkich wyników: 2

Piłka do siatkówki plażowej a ta halowa

Piłki do siatkówki plażowej nie są takie same jak te do siatkówki halowej! Są one lżejsze, odrobinę większe oraz miększe niż te do „halówki”. Te różnice mają swoje przełożenie na zachowanie piłek. Wymienione cechy piłek do siatkówki plażowej sprawiają, że są one bardziej podatne na warunki atmosferyczne oraz poruszają się wolniej. Czynnik pogody jest bardzo istotny w siatkówce plażowej. Lżejsza piłka jest dużo bardziej podatna na wiatr, co wymaga od zawodników większej kontroli. Dlatego mówi się, że siatkówka plażowa jest dyscypliną bardziej techniczną niż siatkówka halowa. Piłka do siatkówki plażowej porusza się też wolniej – to również przemawia za tym, że plażowa odmiana jest bardziej techniczna niż siłowa.

Piłki do siatkówki plażowej wymagają niższego ciśnienia niż te halowe. Jest to potrzebne aby piłka lepiej dostosowała się do nierównej nawierzchni– jaką jest piasek, szczególnie przy silnych zbiciach.

Piłka do siatkówki plażowej – budowa

Piłka do siatkówki plażowej może być zbudowana z 2 lub 3 warstw. Warstwy, które występują zawsze to dętka oraz materiał pokrywający piłkę od zewnątrz. Najczęściej jest on zrobiony z tworzywa sztucznego w formie łat. Czasem pomiędzy tymi dwiema warstwami producenci umieszczają jeszcze trzecią warstwę – lekki materiał pomiędzy dwoma wcześniej wymienionymi materiałami.

Piłki mogę być zbudowane z łat (nazywanych też często panelami) najczęściej w liczbie od 8 do 12. Dla piłek do siatkówki plażowej bardzo ważne są kolory łat. Powinny one być kontrastowe i zrobione z różnych kolorów. Zapewnia to widoczność niezależnie od otoczenia w jakim będzie używana.

Kolejną bardzo ważną rzeczą w budowie piłki do siatkówki plażowej jest jej wytrzymałość zarówno na uderzenia jak i warunki atmosferyczne. Deszcz, promieniowanie słoneczne to nieodzowne elementy siatkówki plażowej i dobra piłka powinna przetrwać bezszkodowo takie warunki.

Piłki do siatkówki plażowej – najpopularniejsze marki

Dwie firmy produkujące najpopularniejsze piłki do siatkówki plażowej to japońska Mikasa i amerykański Wilson. To ich piłki używane są w rozgrywkach najwyższej klasy. Mikasa to oficjalna piłka światowej federacji siatkówki– FIVB. Używana jest na wszystkich najważniejszych turniejach światowych oraz w większości rozgrywek krajowych na świecie. Wilson z kolei to oficjalna piłka rozgrywek AVP, czyli amerykańskiej  ligi siatkówki plażowej, które jest najbardziej rozwiniętą ligą krajową na świecie.

Konkretne modele najpopularniejszych piłek do siatkówki plażowej to między innymi: Wilson AVP, Mikasa VLS300, Molten Super Touch, Tachikara SV-5WSC i Spalding King of the Beach. Te piłki są dostępne w wielu kolorach i są wykonane z wysokiej jakości materiałów, takich jak skóra syntetyczna, nylon lub poliester.

+48 693 396 136

zobacz również
KONTRA 
international

Visit us on Social Networks

Kontra Beach Volley | By using this site you accept cookies settings | sitemap