Siatkówka plażowa – zasady gry

Siatkówka plażowa - zasady gry

Zanim zaczniesz atakować, bronić i serwować na piachu, koniecznie sprawdź czy znasz zasady gry!

W poniższym artykule opiszemy podstawowe zasady gry w siatkówkę plażową. Na zasady siatkówki plażowej oraz ich różnice względem zasad siatkówki halowej najbardziej wpływa fakt innej nawierzchni (piasku), wpływu warunków atmosferycznych i tego, że drużyny składają się jedynie z 2 zawodników.

Technika odbić jest bardzo podobna (ale nie identyczna!) do techniki odbić w siatkówce halowej. Przepisy gry mogą się delikatnie różnić w zależności od miejsca na świecie, gdzie rozgrywane są zawody czy też federacji sprawującej pieczę nad dyscypliną. Podstawowe zasady są jednak niezmienne niezależnie od szerokości geograficznej.

W dyscyplinie takiej jak siatkówka plażowa – zasady gry są stosunkowo proste i naturalne. Jak juz opanujesz zasady sprawdź naszą ofertę obozów siatkówki plażowej.

siatkówka plażowa zasady gry

Zasady gry w siatkówkę plażową - podstawy

https://kontrabeach.pl/wp-content/uploads/2022/01/DJI_0481-DNG_DxO_DeepPRIME.jpg
 1. Liczba graczy: w siatkówce plażowej grają dwie drużyny, po dwie osoby w każdej drużynie. Drużyny grają po przeciwnych stronach siatki. 
 2. Liczba odbić: dozwolone są maksymalnie 3 odbicia drużyny aby przebić piłkę na stronę przeciwnika. Jeden zawodnik nie może wykonać 2 odbić z rzędu.
 3. Akcję rozpoczyna się od serwisu jednej z drużyn. To, która drużyna rozpoczyna mecz jest wynikiem losowania. W każdej kolejnej akcji serwuje drużyna, która wygrała poprzednią akcję.
 4. Zawodnicy danej drużyny mogą ustawiać się na boisku w dowolnym miejscu w momencie serwisu przeciwnika (w przeciwieństwie do siatkówki halowej).
 5. W przypadku wygrania akcji, w kolejnej akcji serwuje ten sam zwodnik. W przypadku przegrania akcji, serwuje zawodnik drużyny przeciwnej. Jeżeli wygramy kolejną akcję – w naszej drużynie serwuje drugi zawodnik.
 6. Pole gry wynzaczają naciągnięte linie w postaci taśm, zaczepione w 4 rogach boiska.
 7. Zgodnie z zasadami dozwolone są odbicia piłki dowolną częścią ciała, choć zdecydowanie najcześciej odbiją się rękami.

Siatkówka plażowa - zasady gy - wymiary i punkty

 1. Boisko do siatkówki plażowej ma wymiary 16 metrów długości i 8 metrów szerokości. Połowa boiska, którą zajmuje drużyna ma więc wymiar 8m na 8m.
 2. Wysokość siatki wynosi 2,43 m. dla mężczyzn i 2,24 m. dla kobiet.
 3. Piłka do siatkówki plażowej jest nieco większa i lżejsza od tradycyjnej piłki do siatkówki halowej. Zazwyczaj wykonana jest z miękkiego skóropodobnego materiału, aby umożliwić kontrolę i grę na piasku. W naszym sklepie sprzedajemy oficjalne i tylko najlepsze piłki do siatkówki plażowej. 
 4. Mecz siatkówki plażowej rozgrywany jest do wygrania 2 setów przez jedną z drużyn. W przypadku remisu po dwóch pierwszych setach rozgrywa się trzeciego seta (tie-break). Pierwsze dwa sety rozgrywa się do 21 punktów, a trzeci – jeśli jest rozgrywany, do 15 punktów. 
 5. Seta wygrywa się mając co najmniej 2 pkt przewagi. Czyli w przypadku remisu 20:20 (lub 14:14 w tie-break’u) wchodzi się w grę na przewagi, która trwa do momentu uzyskania 2 pkt przewagi przez jedną z drużyn.
 6. Ze względu na warunki pogodowe, które mogą być inne dla każdej ze stron boisk (wiatr, oślepiające słońce) w siatkówce plażowej drużyny regularnie zamieniają się stronami. W pierwszych dwóch setach zamiana ma miejsce co 7 pkt. łącznie (np. przy wyniku 4:3, 5:2, 7:7 itd), a w tie-breaku co 5 pkt. łącznie.
 7. Przerwy między setami wynoszą 60 sek.
 8. Każda z drużyn może wziąć jeden czas na żądanie na seta – trwa on 30 sek.
https://kontrabeach.pl/wp-content/uploads/2023/02/14-scaled.jpg

Zasady rozgrywania akcji

 1. Punkt zdobywa się poprzez: (1) trafienie piłką w pole przeciwnika, (2) sprawienie aby przeciwnik nie zdołał przebić piłki na naszą stronę lub zagrał w aut, (3) popełnił błąd (podówjne odbicie, piłka niesiona itp.)
 2. Dotknięcie piłki przez blok liczy się jako pierwsze odbicie piłki zespołu – w przeciwieństwie do siatkówki halowej.
 3. Zasady odbijania palcami są specyficzne w siatkówce plażowej w porównaniu do siatkówki halowej. Odbicia palcami muszę być bardzo “czyste” – tzn. kontakt z obiema dłońmi musi być jednoczesny i skończyć się w tym samym momencie. Dozwolony jest również odrobine wydłużony kontakt piłki z palcami ale nie do przesady – wtedy mamy do czynienia z piłką niesioną.
 4. Wbrew obiegowym opiniom każde z trzech odbić może być wykonane odbiciem sposobem górnym (palcami) muszę to być jednak odbicia bardzo czyste technicznie, dlatego rzadko ogląda się odbijanie pierwszej i trzeciej piłki palcami. W przypadku przebijania piłki na drugą stronę palcami, kierunek odbicia piłki musi być prostopadły do lini ramion. W prostych słowach przebicie musi być wykonane idealnie w przód lub idealnie w tył (nie do boku, skosu itp.)
 5. Odbicie pierwszej piłki palcami może nie być czyste w przypadku silnego ataku przeciwnika. Sędzie uznaje wtedy czy zawodnik miał czas zareagować w inny sposób niż odbicie sposobem górnym.
 6. W przypadku jednoczesnego kontaktu z piłką nad siatką zawodników drużyn przeciwnych i gdy piłka pozostaje w grze, drużyna ma prawo do ponownego wykonania 3 odbić.
 7. Dotknięcie przez piłkę siatki nie jest błędem.
 8. Dozwolone jest przekraczanie środka boiska i wejście na stronę przeciwnika ale tylko wtedy, gdy nie przeszkadza to rywalom. Decyzja, co do tego czy zawodnik przeszkodził należy do sędziego.
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Błędy - przepisy siatkówki plażowej

 1. Zabrania się stosowania tzw. kiwek w ataku, czyli miękkich przebić palcami jednej dłoni. Kontakt piłki z ciałem musi być twardy – piłka musi być odbita, a nie pchnięta.
 2. Niedozwolone jest dotknięcie siatki przez zawodnika w czasie rozgrywania akcji.
 3. Niedozwolone są piłki niesione – czyli zbyt długi kontakt z piłką, kontakt “miękki”.
 4. Przy serwisie nie wolno dotknąć lini końcowej boiska.
 5. Przy przebijaniu piłki na stronę przeciwnika niedozwolone jest przełożenie ręki nad siatką na stronę przeciwnika. Wyjątek stanowi akcja bloku.
 6. Zabronione jest atakowanie zagrywki przeciwnika.
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Podsumowanie zasad gry w siatkówkę plażową

Zasady gry w siatkówkę plażową na pierwszy rzut oka mogą wydawać się skomplikowane. Jednak w praktyce są bardzo intuicyjne i naturalne. Znajomość powyższeych zasady w zupełności wystarcza do gry na poziomie rekreacyjnym. Istnieje wiele szczegółów związanych z przepisami, z którymi czasem nawet profesjonalni zawodnicy mają problem. Natomiast znając podstawowe zasady gry możesz wyruszyć na piach i cieszyć się tą wspaniałą grą.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

One comment

Leave a Reply

+48 693 396 136

zobacz również
KONTRA
international

zajrzyj również tutaj

Kontra Beach Volley | By using this site you accept cookies settings | sitemap